Wiele osób, które wpadły w tzw. spiralę zadłużenia i zaciągają kredyt na spłatę innego zobowiązania, docierają do punktu, z którego bardzo trudno wyjść. Łączna wartość rat do spłacenia jest większa, niż ich miesięczny przychód, przez co nie mają one możliwości, aby spłacać długi, a przez dużą ilość zaciągniętych finansowań, banki nie chcą udzielać nowych kredytów.
Szukając rozwiązania swoich problemów, możesz dostać poradę, aby ogłosić upadłość konsumencką.
W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące tego procesu, czyli:
1. Co to jest upadłość konsumencka
2. Jak wygląda krok po kroku ogłoszenie upadłości konsumenckiej
3. Gdzie można ogłosić upadłość konsumencką
4. Ile to kosztuje i ile trwa cały proces
5. czy można zrobić to samemu
6. Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej wstrzymuje egzekucję komorniczą
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które pozwala osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, na oddłużenie. Oznacza to, że mogą one zostać zwolnione z części lub całości swoich zobowiązań finansowych takich jak kredyty.
Upadłość konsumencką może każda osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Taka osoba musi być niewypłacalna (brak możliwości spłaty zobowiązań) oraz nie mogła doprowadzić do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Szukasz kancelarii, która pomoże Ci przejść przez ten proces?
Napisz do nas. Zapewniamy anonimowość.
Czas potrzebny na przeprowadzenie procesu, zależy głównie od tego jak sprawnie uda się przygotować wniosek i złożyć go w sądzie, oraz jak szybko sąd go rozpatrzy. Im szybciej dostarczysz dokumenty wymagane do złożenia wniosku, tym szybciej przebrniesz przez proces.
W naszej kancelarii średni czas, wymagany na złożenie wniosku to jedynie 14 dni.
Sąd na jego rozpatrzenie i ogłoszenie upadłości zazwyczaj potrzebuje od 14 do 60dni.
Całość postępowania do umorzenia lub ustalenia planu spłaty trwa około 12 miesięcy.
Koszt ogłoszenia upadłości jest inny dla każdego przypadku. Pomoc naszej kancelarii w przeprowadzaniu całego procesu zaczyna się od 1999 zł. Jest możliwość płatności ratalnej.
9 na 10 wniosków złożonych przez naszą kancelarię, rozpatrzona jest POZYTYWNIE
Teoretycznie, tak. Można ogłosić upadłość konsumencką samemu, składając wniosek do sądu. Wniosek należy złożyć na formularzu, który można pobrać w sądzie lub na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wniosek powinien zawierać informacje o dłużniku, jego zobowiązaniach finansowych oraz o przyczynach jego niewypłacalności.
Jednak w praktyce, ogłoszenie upadłości konsumenckiej samemu może być trudne i ryzykowne. Postępowanie upadłościowe jest skomplikowane i wymaga znajomości przepisów prawa. Ponadto dłużnik musi spełnić wiele warunków, aby móc ogłosić upadłość konsumencką.
Jeśli rozważasz ogłoszenie upadłości konsumenckiej, warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże Ci ustalić, czy spełniasz warunki do jej ogłoszenia i jak przebiegnie postępowanie upadłościowe.
Wypełnij formularz poniżej, aby skorzystać z
DARMOWEJ KONSULTACJI
Upadłość konsumencka wstrzymuje egzekucję komorniczą. Z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości, komornik jest zobowiązany do umorzenia prowadzonego przez siebie postępowania egzekucyjnego.
Wstrzymanie egzekucji komorniczej oznacza, że komornik nie może już podejmować żadnych czynności zmierzających do ściągnięcia długów od dłużnika. Dotyczy to zarówno czynności już wszczętych, jak i tych, które dopiero miałyby zostać wszczęte.