Upadłość konsumencka

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to przede wszystkim postępowanie sądowe skierowane wyłącznie dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności. Jeśli zatem należysz do grona przedsiębiorców, to nie możesz z niej skorzystać przejdź do zakładki upadłość dla przedsiębiorców . Jak wskazuje nazwa upadłość umożliwiona została jedynie tym, którzy są niewypłacalni, a jej głównym celem jest oddłużenie z całego lub części zadłużenia, których konsument nie będzie w stanie spłacić. Ważny jest fakt, że upadłość może dotyczyć jedynie długów, które zaistniały przed jej ogłoszeniem.

Kiedy stajemy się niewypłacalni?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy nasze miesięczne wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby mogło ono pokryć wydatki związane z utrzymaniem oraz spłatą długów.

Moralność płatnicza a nowelizacja Prawa Upadłościowego

Co istotne, do zadłużenia mogło dojść nawet w sposób umyślny. Jeśli zatem specjalnie podejmowałeś działania, które doprowadziły do Twojej niewypłacalności, to także masz prawa do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, choć sąd potraktuje Cię nieco inaczej, niż w przypadku osoby, która na zadłużenie wpływu nie miała i jest ono np. efektem choroby czy utraty pracy.

Co daje upadłość konsumencka i jak jest postrzegana?

Wzrost liczby wniosków o upadłość jest dowodem na to iż w Polsce wzrasta świadomość społeczna ludzie coraz lepiej znają swoje prawa i uczą się korzystać z możliwości które daje im prawo . Osoby które ogłaszają upadłość przestały być postrzegane jak „BANKRUCI” stało się to raczej czymś normalnym jak zamknięcie firmy bądź zmiana pracy . Problemy finansowe dotykają każdego bez względu na wysokość wynagrodzenia oraz poziom wykształcenia czy status społeczny np. celebryci . Osoby które zarabiają miesięcznie nawet kilka średnich krajowych pensji również popadają w stan nie wypłacalności ze względu na to że poziom życia i wydatków rośnie wraz z dochodami co leży w ludzkiej naturze . W momencie obniżenia uposażenie część z ludzi staje pod ścianą ze względu na to iż ich budżet domowy był zamykany z miesiąca na miesiąc bez oszczędności . Wśród osób które wpadły w spirale zadłużenia widzimy wszystkie warstwy nasze społeczeństwa upadłość nie stygmatyzuje nikogo ma za zadanie pomóc wrócić do normalności pomóc odzyskać komfort psychiczny bez nękających windykatorów oraz komorników . Ustawa jest kierowana przede wszystkim do dłużników i ma na celu pomoc w odzyskaniu normalności poprzez danie im drugiej szansy jaką jest oddłużenie .
Jesteś zainteresowany współpracą?
Nasza atrakcyjna oferta jest adresowana dla Twojego Biznesu. Doświadczenie zdobyte we współpracy z wieloma polskimi i zagranicznymi klientami, przy wielu projektach oraz wiedzy naszych ekspertów daje Twojemu biznesowi najwyższą jakość świadczonych przez nas usług.